oncontextmenu="return false;"   http://javascript.about.com/library/blimgprot.htm    
 
 

 

 

TOP TEN CANDIDATES (MALE AND FEMALE) NATIONALLY

 

POSITION

 

CANDIDATE NAME

GENDER

 

TOTAL

COUNTY

 

1

KINOTI JOY KATHURE

FEMALE

430

MERU

 

1

MWAURA BONFACE KIONGO

MALE

430

KIAMBU

 

1

WACHIRA NJOMO

MALE

430

KIAMBU

 

4

MUTETI KELVIN MWANGANGI

MALE

429

MACHAKOS

 

4

KINDIKI N DAN MUTHOMI

MALE

429

MERU

 

6

SHALOM NTHENYA MULINGE

FEMALE

428

NAIROBI

 

7

KANJI BHANDERI NIKUN

MALE

427

MERU

 

7

MAINA DOUGLAS GICHOHI

MALE

427

LAIKIPIA

 

7

GITAMO AUDREY KEMUNTO

FEMALE

427

NAIROBI

 

10

MURIGA VERONICA WAIRIMU

FEMALE

426

NAIROBI

 

10

SHIHEMI KELVIN WITILA

MALE

426

NAIROBI

 

 

TOP TEN MALE CANDIDATES NATIONALLY

POSITION

 

CANDIDATE NAME

 

TOTAL

COUNTY

 

 

1

 

MWAURA BONFACE KIONGO

430

KIAMBU

1

 

WACHIRA NJOMO

430

KIAMBU

3

 

MUTETI KELVIN MWANGANGI

429

MACHAKOS

3

 

KINDIKI N DAN MUTHOMI

429

MERU

5

 

KANJI BHANDERI NIKUN

427

MERU

5

 

MAINA DOUGLAS GICHOHI

427

LAIKIPIA

7

 

SHIHEMI KELVIN WITILA

426

NAIROBI

8

 

QUINCY WANJAU

425

NYERI

9

 

ABDULLAHI MAALIM H DIKA

424

MARSABIT

10

 

MWASAHA T JAMES

423

KILIFI

10

 

MUI DENIS MUTHENGI

423

NAIROBI

10

 

WAFULA RICHARD ROY

423

MERU

 

TOP TEN FEMALE CANDIDATES NATIONALLY

POSITION

 

CANDIDATE NAME

 

TOTAL

COUNTY

 

 

1

 

KINOTI JOY KATHURE

430

MERU

2

 

SHALOM NTHENYA MULINGE

428

NAIROBI

3

 

GITAMO AUDREY KEMUNTO

427

NAIROBI

4

 

MURIGA VERONICA WAIRIMU

426

NAIROBI

5

 

GITONGA VIVIAN KAWIRA

425

MERU

5

 

OWORI CHERYL JERUTO

425

UASIN GISHU

7

 

MUNDA NATALIE ACHIENG

424

NAIROBI

7

 

MWASHINGA BAKHITA SHALI

424

MERU

7

 

WANJOHI JOANNE MUKAMI

424

NAIROBI

7

 

KWEMBOI ADLIDE MEMOI

424

BUNGOMA

7

 

GITHU GLORY WAMBUI

424

KIAMBU

7

 

KAMAU ESTHER WANGUI

424

NAIROBI

 

 

 

 

TOP CANDIDATE(S) IN EACH COUNTY

 

 

CANDIDATE NAME

 

 

GENDER

 

 

 

MARK

 

 

COUNTY

 

 

SEMBUA MBINGU PRUDENCE

 

 

FEMALE

 

414

 

 

TAITA-TAVETA

 

 

IRERI TEVIN MAINA

 

 

MALE

 

412

 

 

KWALE

 

 

SAMPAO MOSES SARUNI

 

 

MALE

 

421

 

 

MOMBASA

 

 

MWASAHA T JAMES

 

 

MALE

 

423

 

 

KILIFI

 

 

LUGUMBA ABDI MOHAMED

 

 

MALE

 

 

404

 

 

TANA RIVER

 

 

KAMAU AUSTIN JAY

 

 

MALE

 

 

395

 

 

LAMU

 

 

MURIITHI JULIUS KARIUKI

 

 

MALE

 

 

395

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GAIKO LINDA MUKAMI

 

 

FEMALE

 

 

418

 

 

NYANDARUA

 

 

AYUYO ALVIN

 

 

MALE

 

 

 

418

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QUINCY WANJAU

 

 

MALE

 

 

425

 

 

NYERI

 

 

WANJIRA ERICK MACHARIA

 

 

MALE

 

 

 

417

 

 

 

 

 

WAMBURA ALBERT N NGANGA

 

 

MALE

 

 

 

 

 

KIRINYAGA

 

 

 

 

 

 

417

 

 

 

 

WANJIKU CHARLES KINUTHIA

 

 

MALE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

417

 

 

 

 

 

MARANGA SARAH NUNGARI

 

 

FEMALE

 

 

416

 

 

MURANG'A

 

 

MWAURA BONFACE KIONGO

 

 

MALE

 

 

430

 

 

KIAMBU

 

 

WACHIRA NJOMO

 

 

MALE

 

 

430

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MUTETI KELVIN MWANGANGI

 

 

MALE

 

 

429

 

 

MACHAKOS

 

 

MWAMBU KEVIN NZUKI

 

 

MALE

 

 

412

 

 

KITUI

 

 

NJAGI CLEMENT MACHARIA

 

 

MALE

 

 

422

 

 

EMBU

 

 

KINOTI JOY KATHURE

 

 

FEMALE

 

 

430

 

 

MERU

 

 

ABDULLAHI MAALIM H DIKA

 

 

MALE

 

 

424

 

 

MARSABIT

 

 

ALI ABDIRAHMAN ADAN

 

 

MALE

 

 

404

 

 

ISIOLO

 

 

Page 5 of 13

 

CANDIDATE NAME

 

 

GENDER

 

 

 

MARK

 

 

COUNTY

 

 

KAASYA SARAH MUENI

 

 

FEMALE

 

419

 

 

MAKUENI

 

 

GITIRI EZEKIEL MUGAMBI

 

 

MALE

 

418

 

 

THARAKA NITHI

 

 

SHALOM NTHENYA MULINGE

 

 

FEMALE

 

428

 

 

NAIROBI

 

 

OGADA OTIENO JEFF

 

 

MALE

 

408

 

 

TURKANA

 

 

LESIMIR GEORGE PARTEKU

 

 

MALE

 

 

414

 

 

SAMBURU

 

 

ASWANI AINEA ADEMBA

 

 

MALE

 

 

418

 

 

TRANS-NZOIA

 

 

BRIAN MAKUTO

 

 

MALE

 

 

407

 

 

WEST POKOT

 

 

ENOCK KIMUTAI

 

 

MALE

 

 

420

 

 

 

 

 

CHEPNGETICH DIANA

 

 

FEMALE

 

 

 

 

 

BOMET

 

 

 

 

 

 

420

 

 

 

 

KIPROTICH KENNETH

 

 

MALE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

420

 

 

 

 

 

OWORI CHERYL JERUTO

 

 

FEMALE

 

 

425

 

 

UASIN GISHU

 

 

OMANGI NEVILLE MOGITA

 

 

MALE

 

 

422

 

 

 

 

 

NGUGI JULIET WANGARI

 

 

FEMALE

 

 

 

 

 

NAKURU

 

 

 

 

 

 

422

 

 

 

 

KARAKACHA LAUREEN AUMA

 

 

FEMALE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

422

 

 

 

 

 

CHEROTICH SHARON

 

 

FEMALE

 

 

417

 

 

KERICHO

 

 

RONO BETHWEL KIBET

 

 

MALE

 

 

422

 

 

NANDI COUNTY

 

 

MAINA DOUGLAS GICHOHI

 

 

MALE

 

 

427

 

 

LAIKIPIA

 

 

KIDAVASI EMMANUEL GUDAHI

 

 

MALE

 

 

418

 

 

KAJIADO

 

 

KAHINDI BARAKA

 

 

MALE

 

 

 

418

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MURIITHI VICTOR

 

 

MALE

 

 

 

410

 

 

NAROK

 

 

KITILIT LYDIA JEPKORIR

 

 

FEMALE

 

 

 

411

 

 

BARINGO

 

 

KIPCHUMBA CLARE JEPKORIR

 

 

FEMALE

 

 

 

404

 

 

ELGEYO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIBET ENOCK KIPCHUMBA

 

 

MALE

 

 

404

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MARAKWET

 

 

KENDAGOR SHEILA JEPCHUMBA

 

 

FEMALE

 

 

404

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Page 6 of 13

CANDIDATE NAME

GENDER

MARK

COUNTY

 

 

 

 

ABWAO JEREMIE MAKUTSA

MALE

420

BUSIA

KWEMBOI ADLIDE MEMOI

FEMALE

424

BUNGOMA

KAYLEIGH NATALY MUSILAH

FEMALE

422

KAKAMEGA

EILEEN BARAKA

FEMALE

419

VIHIGA

OWENGA VERNON OTIENO

MALE

420

KISUMU

OMAE ELIZABETH MORAA

FEMALE

423

KISII

LEWNARD ALEX WENDO

MALE

420

HOMA BAY

OKOTH MUDUNGA NOELLA A

FEMALE

413

SIAYA

ONDIEKI DUNSTSAN OGWOKA

MALE

419

NYAMIRA

DENISH TREVOR RICHARD

MALE

422

MIGORI

SHAMIM ABASS MOHAMED

FEMALE

407

GARISSA

HAMDI ABDULLAHI MOHAMED

FEMALE

402

WAJIR

MOHAMED ABDULLAHI ADAN

MALE

395

MANDERA

 

 

TOP TWENTY SCHOOLS NATIONALLY

 

POSITION

SCHOOL NAME

COUNTY

1

 

NEWLIGHT KOMAROCK

NAIROBI

2

 

MAKINI NGONG ROAD ACADEMY

NAIROBI

3

 

GILGIL HILLS ACADEMY

NAKURU

4

 

MARELL ACADEMY

BUNGOMA

5

 

FRED'S ACADEMY

MERU

5

 

CHELSA ACADEMY

BOMET

7

 

PLEASANT VIEW SCHOOL

KIAMBU

8

 

JOHN PAUL II

LAIKIPIA

9

 

JOSNEM ACADEMY

NYANDARUA

10

 

KATHIGIRI B

MERU

11

 

FADHILI JR SCHOOL

NAIROBI

12

 

ST JOSEPH ACADEMY

KAKAMEGA

13

 

TAHDHIB MUSLIM

KILIFI

14

 

MUMBE JUNIOR ACADEMY

MAKUENI

15

 

LIZAR JUNIOR SCHOOL

NAKURU

16

 

GACHUGU ACADEMY

NYERI

17

 

ST. PAULS ACADEMY

NYANDARUA

18

 

LILY ACADEMY

KIAMBU

19

 

ST. PATRICKS HILL SCHOOL

KAJIADO

20

 

ST MATHEW'S SEPTONOK

NANDI

20

 

PRECIOUS HOPE SCHOOL

KISII

 

 

This template downloaded form free website templates